ADRIAN NEGRESCU
Industria jocurilor de noroc din țara noastră este supusă unui nou “bombardament” venit din partea reprezentanților statului român. Autoritățile centrale oferă posibilitatea autorităților locale, prin modificarea OUG 77/2009, de a decide în mod discreționar dacă în localitățile pe care le păstoresc își pot desfășura activitatea operatorii de săli de jocuri. Am discutat cu reputatul economist ADRIAN NEGRESCU despre impactul economic și social îl vor avea aceste măsuri …

Își poate permite statul român luxul populist al interzicerii jocurilor de noroc landbased?
Eu cred că e necesar un studiu de impact, din punctul meu de vedere, un studiu de impact care să demonstreze care este rolul acestor companii în economia locală, ce taxe și impozite plătesc, care sunt contribuțiile la bugetele locale și câți sunt angajați în aceste domenii, câte familii sunt implicate până la urmă, în aceste meserii, pentru că, da, putem, din punct de vedere populist, să renunțăm la multe afaceri din România care ni se par, dintr-o anumită perspectivă, cel puțin imorale. Dar, până la urmă, totul se reduce la bani, la economie și la banii care ajung la buget și în buzunarele oamenilor. De pe urma acestor afaceri, până la urmă, traiesc foarte multe familii din tara noastra și trebuie să fim capabili, în primul rând, să le asigurăm o alternativă acestor angajați, în așa fel încât să nu transforăm toate aceste meserii într-un fel de dramă socială, pentru că, din păcate, vorbim de o astfel de situație.
Care mai este logica de a exploata un monopol precum cel al jocurilor de noroc dacă nu permiți desfășurarea acestei activități prin cei pe care i-ai licențiat să facă acest lucru?
Ar fi normal ca statul în această perioadă în care și așa încasările scad în economie, să susțină tot ce înseamnă activitate economică fiscalizată, indiferent de natura ei, pentru că nu ne permitem din punct de vedere economic să renunțăm la industrii, la activități economice care ne aduc bani la buget, care creează locuri de muncă și care până la urmă își plătesc la timp taxele și impozitele. Dacă ne dorim o altă filozofie economică, dacă ne dorim să renunțăm la anumite industrii, din prisma efectelor sociale sau de altă natură pe care aceste industrii le aduc în economie, și vorbim aici nu doar de jocurile de noroc, vorbim de industria țigaretelor, de industria tutunului,alcool, de toate aceste vicii legale, până la urmă urmei. Trebuie să ne hotărâm concret, din punct de vedere legislativ, ce facem, cum limităm aceste activități sau cum le stimulăm după caz și ce alternative avem la încasările pe care noi le pierdem de pe urma acestor activități. Gândiți-vă că industria tutunului, de exemplu, face în România exporturi de 2 miliarde de euro în fiecare an. Bani care ajung la urmă urmei sub formă de taxe și impozite la bugetul de stat și echilibrează balanța economică. De aceea spun că, dincolo de acest heirpupism de tip politic, este nevoie să ne gândim să ne întoarcem la fundamente și să ne uităm pe de altă parte și ce fac celelalte țări din Europa atunci când vine vorba de reglementare, de funcționarea unor afaceri perfect legale și de modul în care stimulăm, până la urmă, inițiativa privată în anumite domenii care da unele sensibile din perspectiva imaginii și a percepției publice. Curios este că…
O mare parte din taxele directe sunt plătite de industria de jocuri de noroc direct bugetelor locale, vezi chiriile spațiilor, daca ar dispărea aceste sute, mii de locații în toată țara, putem spune ca primarii “si-ar taia craca de sub picioare” cu această acțiune doar pentru a obține niște posibile voturi populiste?
l-am văzut pe primarul Mario DeMezo afirmand faptul ca va interzice in viitor, adica nu vor mai prelungii autorizatiile de funcționare pentru salile de jocuri, l-am văzut pe primarul Iașiului într-un asemenea demers … Îi întreb insa dacă au alternativă la aceste activități din perspectiva încasărilor la buget, s-au gândit la soluții alternative care da, să limiteze expunerea în rândul persoanelor defavorizate, persoanelor vulnerabile, și mă refer în primul rând la minori, în această activitate, în așa fel încât bugetul local să nu fie afectat din punct de vedere economic? Noi putem să interzicem în localitatea noastră orice serviciu ne dorim, consumatorii probabil se vor duce la 3 km distanță în localitatea următoare și acolo să-și desfășoare activitățile de orice natură. Trebuie să fim foarte atenți când reglementăm la nivel local, pentru că ideea asta de interzicere este profund neeconomică, este profund toxică din punct de vedere al libertăților economice la care cu toții ar trebui să avem acces. Da, înțeleg ideea de moralitate, ideea de a proteja minorii, de a proteja categoriile vulnerabile în fața tentațiilor oferite de aceste tipuri de activități economice. Dar asta o poți rezolva printr-o reglementare strictă, printr-o respectare a legii si aici cred că este o mare problemă din punctul meu de vedere si nu neapărat interzicerea total. Să interzicii ușor, să construiești este din ce în ce mai greu!
Este clar ca aceste interdicții vor conduce la o migrație a jucătorilor către piața neagră, pe de o parte, închidem o activitate legală, repet, în România, monopol a statului si indirect facilitam cresterea pietei negre. Cum vedeti aceste masuri, ce credeti ca ar trebui facut pentru a exista un echilibru?
Eu sunt adeptul libertățile economice, bineînțeles, guvernate de o legislație specifică care să elimine excesele, care să elimine potențialul de fraudă, potențialul de evaziune fiscală și care să ofere, până la urmă, o protecție a clienților, așa cum ne referim la protecția clienților în toate domeniile de activitate, de la industria alimentară, la industria tutunului, la tot ceea ce ține de consumul nostru în viața de zi cu zi. Ideea nu este să interzici, ci să faci educație în așa fel încât consumul de jocuri, de servicii, consumuri responsabile, bazat pe niște resurse predicibile și care să elimine ideea de speculatie. De aici cred că trebuie să plece tot acest demers pe care statul român ar trebui să-l facă atunci când e vorba de reglementarea unor activități economice, pentru că, cum ați spus foarte bine, ne putem duce foarte ușor spre zona de evaziune fiscală în acest domeniu. Piața neagră a crescut foarte mult, pe internet poti desfasura orice astfel de activitati fara ca statul sa aiba parghiile sa le poata bloca si din aceasta perspectiva trebuie sa alegem foarte bine in baza unui studiu de impact, unde și cum, din punct de vedere chirurgical, să venim cu o modificări legislative, în așa fel încât aceste activități să fie corect taxate, corect reglementate și care să ofere protecție reală a celor defavorizați și a celor vulnerabili.
In ultimii 5 ani politicienii si mass media generalista au “lovit” in industria jocurilor de noroc, inca de la pandemie, acum ne aflam intr-o conjunctura politica globala foarte dificila cu razboi la granita si un alt razboi care loveste puternic in pretul petrolului si implicit in economia tarii noastre care sufera teribil, cu deficit bugetar si putere de cumparare scazuta. Oare era momentul pentru aceasta noua lovitura venita din partea politicienilor, adresata industriei de jocuri din tara noastra?
Eu cred că orice industrie legală în România își are locul ei în economia națională, fie că vorbim de industria tutunului, fie că vorbim de industria jocurilor de noroc, trebuie doar să manifestăm un comportament profesionist, responsabil și să învățăm din expertiza altor țări să respectăm Aquis-ul comunitar și să susținem business-urile care creează taxe și impozite în cazul bugetului de stat. Asta este esențial în această perioadă, mai ales de criză în care ne aflăm, în care nu ne permitem să pierdem bani din afaceri taxabile, din afaceri profitabile, doar pentru simplu motiv că nu ne place un anumit tip de activitate. Mâine-poimâine putem să interzicem și jocul de fotbal, pentru că, să nu uităm, se joacă pe stadioane care sunt niște găuri negre în economie, construite din bani publici și care nu produc decât pierderi la bugetele locale. Putem ajunge și în această situație. Deci cred că trebuie să manifestăm un comportament responsabil și să încercăm să susținem economia, nu să încercăm să îngropăm până la urmă activitățile în care investitorii, indiferent din ce motiv, își fac curajul și desfășoară afaceri, creează locuri de muncă într-un mediu economic extrem de adit cum este economia românească.
